Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

ترك سيگار

ترك سيگار

صرفنظر از اينكه سيگار اعتياد آور است انسان را هم بيمار مي كند و مرگ را سريع مي كند .

 استعمال دخانيات در حقيقت هم از لحاظ جسمي هم از نظر رواني اعتياد آور است عده اي از متخصصين معتقدند كه اعتياد به سيگار به مراتب از اعتيادات ديگر هم بدتر است اما با اين وجود متاسفانه سيگار در هر گوشه از خيابان در دسترس عموم است و به عبارتي كشيدن سيگار امروز شايعترين شكل اعتياد در دنيا است . در ميان عواملي كه احتمال افزايش بيماريهاي قلبي عروقي را بيشتر مي كند دخانيات و سيگار نقش عمده اي دارد دخانيات بزرگترين دشمن سلامتي است و مهترين علت مرگ ناگهاني قلبي در دنيا سيگار است و مشخص شده است كه هر چه تعداد سيگار مصرفي در روز بيشتر باشد خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي و حمله قلبي مي شوند . . شايد يك سوال اساسي اين باشد كه چگونه مي توان سيگار را ترك كرد ؟

ترك سيگار علاوه بر فوايد طولاني مدت نظير كاهش ابتلا به بيماريهاي قلبي سرطان فوايد كوتاه مدتي را نيز بدنبال دارد از جمله اينكه در زماني كوتاه پس از ترك سيگار :

طعم غذا بهتر مي شود حواس بويايي و چشايي بهتر خواهد شد به جاي اينكه طعم و بوي سيگار در بيني تان باشد اگر قبلاً دچار بيماري قلبي شده ايد ترك سيگار از ميزان شدت درد قفسه سينه مي كاهد نكشيدن سيگار از نظر مالي هم به نفع شماست اكر سيگار نكشيد دفعات سرماخوردگي و ابتلا به بيماريهاي  عفوني در شما كمتر مي شود سرما خوردگي مزمن كم كم از بين مي روند براي ترك سيگار مهمترين عامل انگيزه و اراده قوي است و اينكه شما بخواهيد و تصميم بگيريد كه اين كار را عمل كنيد شما از روشهاي زير نيز مي توانيد براي ارائه تصميم ترك سيگار خود بهره ببريد :

-        روي كارتهاي كوچك دلايل ترك سيگار را بنويسيد و آنها را هميشه به همراه داشته باشيد و هر زمان كه ميل به سيگار پيدا كرديد به آنها نگكاه كنيد .

-        خودتان را بعنوان يك شخص غير سيگاري مجسم كنيد .

-        از كافئين پرهيز كنيد ( چاي قهوه ) زيرا مصرف كافئين ميل به كشيدن سيگار را زياد مي كند .

-        چند بار در روز دوش بگيريد .

-        خود را ماساژ دهيد .

-        پياده روي هاي طولاني انجام دهيد .

-        از شركت در اجتماعاتي كه در آنها سيگار كشيده مي شود اجتناب كنيد .

-        اگر عادت داريد چيزي در دهانتان باشد آدامس بجويد يا يك آبنبات بمكيد

-        از افراديكه قبلاً سيگاري بوده اند بپرسيد كه آنها چه كارهايي را در ترك سيگار مفيد مي دانند .

-        دوستي را پيدا كنيد كه همزمان با شما سيگار را ترك كرده باشد به يكديگر در ارائه اين راه كمك كنيد هر زمان كه احساس وسوسه به مصرف سيگار داشتيد با هم تماس بگيريد و يكديگر را از اين كار منع كنيد .

-        تمام سيگارها فندك كبريت و زير سيگاريهاي خود را دور بريزيد و خودتان را از شر آنها خلاص كنيد .

-        در صورتيكه احساس كمبود چيزي در بين انگشتتان داريد دست خود را به كاري مشغول نمائيد مثلاً تسبيح دست بگيريد جدول حل كنيد و قلم دستتان بگيريد .

-        يكي ديگر از روشهاي مسواك زدن مرتب است هر گاه احساس نموديد كه به سيگار نياز داريد مسواك بزنيد و سعي نمائيد دهان خود را خوشبو و تميز نگهداريد .

-        اوقات خود را با رفتن به پارك و فضاي سبز پركنيد و اجازه دهيد ريه هاي شما از هواي تازه انباشته شود از تنفس در هواي آزاد و بدون دود لذت ببريد .

-        با خود تكرار كنيد كه با ترك سيگار بهتر نفس مي كشيد و آرامش و راحتي بيشتري داريد .

-        اگر بعد از غذا زودتر از بقيه از سرميز كنار مي رويد و تمايل به مصرف سيگار پيدا مي كنيد سعي كنيد به محض پايان غذا از سرميز بلند شده و خود را با كار ديگر مشغول نماييد .

-        بخاطر داشته باشيد گاهي ترك سيگار به دليل افزايش اشتها و تغيير تغذيه موجب افزايش وزن مي شود براي جلوگيري از افزايش وزن مدت خوردن غذاي خود را طولاني نماييد هر لقمه را با دقت و به آرامي بجويد و سعي كنيد مزه آن را حس نماييد .

-        افكار اشتباهي كه در ذهن شما گذر مي كند بشناسيد و آنها را دور كنيد مثلاً اين فكر كه فلان شخص سيگار مي كشيد و صد سال هم عمر كرد با اين افكار خود را قانع نكنيد زيرا حتي داشتن عمر طولاني دليل زندگي سالم نيست .

در پايان توجه داشته باشيد كه اگر در روزهاي ترك سيگار ، زماني ناخواسته سيگاري كشيديد خود را سرزنش نكنيد كه مثلاً (( عرضه انجام اين كار را نداريد )) ، يكي دو لغزش كوچك در اين مسير شكست تلقي نمي شود و بايد به راهتان ادامه دهيد .

شكست واقعي زماني است كه شما تصميم به ترك سيگار را رها كنيد . با مراجعه به مراكز روانپزشكي و مشاوره اي سعي كنيد تصميم ترك سيگار خود را بصورت علمي و درست تا پايان حفظ نمائيد زيرا ترك سيگار نيازمند اراده ، انگيزه و پشتكار است .

ارسال نظر