Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

در مورد سيگار چه مي دانيد؟

در مورد سيگار چه مي دانيد؟

آيا حدس مي زديد كه با مصرف سيگار بيش از 4000 ماده سمي وارد بدن مي شود؟

 صرفنظر از اينكه سيگار اعتياد آور است انسان را هم بيمار نموده  و مرگ را تسريع مي كند .

استعمال دخانيات در حقيقت هم از لحاظ جسمي هم از نظر رواني اعتياد آور است عده اي از متخصصين معتقدند كه اعتياد به سيگار به مراتب از اعتيادات ديگر هم بدتر است اما با اين وجود متاسفانه سيگار در هر گوشه از خيابان در دسترس عموم است و به عبارتي كشيدن سيگار امروز شايعترين شكل اعتياد در دنيا است . در ميان عواملي كه احتمال افزايش بيماريهاي قلبي عروقي را بيشتر مي كند دخانيات و سيگار نقش عمده اي دارد. مهترين علت مرگ ناگهاني قلبي در دنيا سيگار است و مشخص شده است كه هر چه تعداد سيگار مصرفي در روز بيشتر باشد خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي و حمله قلبي بيشتر مي شوند.

 
   

سيگار چه اثراتي بر سلامت دارد؟

·     سيگار نقش مهمي در ايجاد بسياري از بيماريهاي مزمن ريوي ( مانند آمفيزم- برونشيت و آسم) بازي مي كند. سينه پهلو و آنفولانزا نيز در افراد سيگاري بيشتر ديده مي شود.

·     بيماري كرونر قلب يكي از عوامل مرگ ومير در جهان است كه مي تواندبه سينه درد و حمله قلبي منتهي شود . افراد سيگار 2 تا 4 برابر بيشتر در معرض ابتلا به بيماريهاي قلبي قرار دارند كه احتمال مرگ و مير اين بيماران سيگاري بالاي 70%  است. سيگار قلب را به فعاليت بيشتر وا مي دارد تا سطح كاهش يافته اكسيژن خون را جبران سازد.

·     افراد سيگاري دو برابر بيشتر در معرض مرگ ناشي از سكته مغزي هستند. بيماري فشارخون مي تواند يكي ديگر از عوارض مصرف سيگار باشد نيكوتين به گونه اي عمل مي كند كه ظرف چند ثانيه بعد از استنشاق آن باعث افزايش فشار خون مي شود و علاوه بر آن نيكوتين از كارآيي داروهاي كنترل فشار خون مي كاهد.

·     سيگار به شدت بر وضعيت بيماري ديابت اثر مي گذارد و از طرف ديگر ديابت خطر ابتلا به سكته هاي مغزي و قلبي را دو برابر مي كنند.اگر شما بيماري ديابت داريد و سيگار هم مي كشيد 4 تا 11 برابر خطر ابتلا به بيماريهاي فوق (سكته مغزي بيماريهاي عروقي و سكته قلبي) را افزايش مي دهيد . همچنين نيكوتين عروق را تنگ مي كند و در نتيجه از حجم محتويات خون به سلولها مي كاهد،  اين امر خطر ابتلا به بيماري قانقاريا را افزايش مي دهد و در نتيجه در مواردي قطع عضو را دنبال خواهد داشت.

 يك باور غلط ديگر بيماران ديابتي اين است كه فكر مي كنند چون سيگار باعث كنترل وزن آنها مي شود در نتيجه برايشان خوب است اما واقعيت اين است كه ترك كردن سيگار مي تواند در كنترل بيماريهاي ديابت  موثر باشد.

·     زخم معده يكي ديگر از بيماريهايي است كه سيگار باعث گسترش آن مي شود زيرا نيكوتين باعث كاهش فشار بر روي عضلات ماهيچه اي در انتهاي مري مي گردد اين عمل موجب بازگشت اسيد معده و آسيب رساندن به مري مي شود سيگار كشيدن در زماني كه به زخم معده مبتلا هستيد باعث خونريزي و ديرتر خوب شدن زخم مي شود.

·         سيگار به سيستم ايمني بدن آسيب مي رساند و در نتيجه خطر عفونت را خصوصا" پس از اعمال جراحي بالا مي برد. سيگار مشكلات تنفسي بسياري ايجاد مي كند و در نتيجه طول دوره نقاهت را افزايش مي دهد. افراد سيگاري سرفه توام با خلط دارند در حالي كه ريه هاي آنها قادر به پاك كردن اين مواد نيستند. مطالعات نشان داده است كه ترك كردن سيگار حداقل 2 ماه قبل از جراحي ، عوارض بيماريهاي ريوي را كم كرده و اگر اين عمل 6 ماه قبل از انجام جراحي باشد خطر ابتلا به بيماري ريوي در حد افراد غير سيگاري قرار مي گيرد. ترك سيگار 6 ماه قبل از جراحي سيستم ايمني بدن شمار را به حال نرمال باز مي گرداند و از خطر عفونتهاي بعدي جلوگيري مي كند.

 

اثر سيگار بر سلامتي اطرافيان افراد سيگاري:

آثار زيانبار دود سيگار به شكل غير مستقيم بسيار قابل توجه است. آثار مضر بويژه در نوزادان يا كودكان كه والدينشان سيگار مصرف مي كند بيشتر گزارش شده است. اگر فرزندان يا نوه هاي شما از سرفه هاي پياپي، آب ريزش بيني، عفونت گوش رنج مي برند اين احتمال را بدهيد كه سيگار كشيدن شما در اين امر دخالت دارد.

شما مي دانيد كه اگر افراد بزرگسال بخواهند در معرض دود سيگار بمانند مي توانند آن را ترك كنند يا تقاضا كنند كه افراد سيگاري سيگار خود را خاموش كنند اما متاسفانه نوزادان يا كودكان شانس انتخاب ندارند!!!! و همچنان در معرض دود سيگار باقي مانند. دود سيگاري را كه كودكان و ساير افراد غير سيگاري استنشاق مي كنند دود جانبي سيگاري مي نامند اثر اين نوع دود سيگار برابر است با 15% مواد اصلي كه يك فرد سيگاري از كشيدن سيگار به ريه خود وارد مي كند .

ميزان منواكسيد كربن در خون فرزندان و نوزادان افراد سيگاري 5/2 بار بيشتر از خود فرد سيگاري  است. منواكسيد كربن سطح اكسيژن در سلولها را كاهش مي دهد اين كاهش عدم رشد كافي را بدنبال خواهد داشت.

تحقيقات نشان داده است كه بين پديده مرگ ناگهاني جنين و سيگار كشيدن والدين آنها ارتباط وجود دارد.

بروز عفونت گوش مياني در فرزندان افراد سيگاري به طور عمده بالاتر از خانواده هاي غير سيگاري است.

فرزندان و نوزاداني كه در معرض دود سيگار قرار دارند خطر ابتلا به برونشيت حاد در آنها بيشتر است.

ذات الريه و ساير عفونت هاي ريوي در كودكان زير 2 سال كه والدين سيگاري دارند بسيار شايع است زيرا نسبت به جثه و وزن كم ، مواد سمي بيشتري نسبت به افراد سيگاري  استنشاق مي كند.

فرزندان افراد سيگاري در معرض ابتلا به آسم پيشرفته هستند.

فرزندان افراد سيگاري در مهارتهايي مانند خواندن وآموختن 3 تا 5 ماه عقبتر از كودكان هم سن  خود هستند.

در تحقيق ديگري مشخص شده كه  در افراد غير سيگاري كه از سرطان پيشرفته ريه رنج مي برند 17% آنها در كودكي در معرض دود سيگار قرار داشته اند.

 

نتايج ترك سيگار:

1-  قطع  مصرف دخانيات فوايد فوري و عمده اي براي مردم در هر سني دارد و باعث كاهش شدت بيماريها يا عدم ابتلا به برخي از بيماريها كه ذكر شد مي شود.

2-  كسانيكه دخانيات را ترك مي كنند خطر حمله قلبي- سكته مغزي- سرطان ريه و ساير اعضاء و بيماري هاي مزمن ريوي را براي خودشان و اطرافيان كاهش مي دهد.

3-  مادراني كه قبل از حامله شدن يا در طي سه الي چهار ماه اول بارداري مصرف سيگار را قطع مي كنند از خطر پائين بودن وزن نوزاد خود مي كاهند.

4-  قطع مصرف سيگار بطور تقريبي خطر بيماري قلبي را در طي 5 سال و خطر سرطان ريه رار در طي 20 سال به حد جمعيت عمومي مي رساند.

5-  بخاطر داشته باشيد كه ترك مصرف سيگار برخلاف تصور عمومي مردم كار ساده اي نيست و نياز به مداخلات روانپزشكي و درمانهاي روانشناختي دارد لذا سعي كنيد با مراجعه به افراد متخصص برنامه ترك سيگار خود را بصورت علمي و با انگيزه بيشتر شروع كنيد. ما آماده كمك به شما هستيم.

 

چند توصيه به افراد سيگاري :

* مصرف مايعات (آب معدني بي كربنات) و غذاهاي پروتئين دار توصيه ميگردد.

* دوش آب گرم چند بار در روز توصيه مي شود.

* ورزش در حد نرمش و پياده روي و مي تواند در تجديد قواي از دست رفته جسماني و ايجاد نشاط در روحيه فرد مؤثر باشد.

* فرد سيگاري نبايد با افرادي كه سيگاري هستند و عقيده اي به ترك سيگار ندارند بحث و گفتگو در مورد ترك داشته باشد..

* فرد سيگاري بايد موقعيتهايي و مكانها را كه ميل به سيگار را ايجاد مي كند را شناسايي نمايد و سعي كند از آنها دوري كند.

* شناسايي احساسات و افكارفرد سيگاري قبل، بعد و در حين كشيدن سيگار توصيه مي گردد شناسايي اين موارد باعث مي شود كشيدن سيگار از  حالت غير ارادي بصورت ارادي تبديل شود كه در كاهش ميزان آن تأثير چشمگيري دارد.

* بايد فرد سيگاري را تشويق به صحبت كردن نمود و از كنار گذاشتن و طرد او خودداري كرد.

* با توجه به اينكه فرد سيگاري از احتمال ترك سيگار نا اميد است بايد با او بصورت صميمانه به گفتگو نشست و از او خواست كه انگيزه هاي خود را جهت ترك بازگو كند.

* بايد از اين فرد خواست كه به دورنماي 5 سال و 10 سال آينده زندگي خود فكر كند و آنچه را كه مي خواهد داشته باشد تصور نمايد.

* بايد خطرات و بيماريهاي مرتبط با مصرف سيگار را براي فرد به شكل واضح و دوستانه بيان نمود.

* به او بگوييد كه نقش اساسي در درمان به عهده خود اوست و كساني كه در امر درمان پافشاري كرده اند علي رغم سختيها موفق به ترك سيگار بوده اند.

* از او بخواهيد مشكلات خود را با شما بازگو كند و به خاطر داشته باشيد كه بايد شنونده اي صميمي و بدون قضاوت باشيد تا  او بتواند به راستي از آنچه در دل دارد با شما بگويد.

* سعي كنيد ارتباط فرد را با افراد غير سيگاري و سالم تقويت نماييد و در طي روز او را تنها نگذاريد و موجبات آشنايي با افراد سالم و حضور در جمع آنان را به او بدهيد چرا كه افزايش ارتباطات مي تواند بعنوان عامل مؤثر و بازدارنده در درمان سيگار نقش داشته باشد.

* سعي كنيد به صفات مثبت فرد توجه نماييد و خاطرات خوب قبلي را يادآوري نماييد.

* سعي كنيد با برنامه ريزي و استفاده از فعاليت هاي جايگزين (خصوصاً در ساعات مصرف سيگار) وقت بيمار را پر نماييد.

* سعي كنيد با تشويق او به تفكر در مورد مسائل مذهبي، اعتقادي، خانوادگي اراده او را تقويت كنيد.

* در صورت امكان با او به مسافرت برويد. سعي كنيد به او خوش بگذرد و احساس سالم بودن را در او تقويت كنيد.

* بخاطر داشته باشيد كه اگر او را تنها بگذاريد درمان او ناكافي و احتمال عود بالا خواهد رفت.

* مراقب حالات رواني او باشيد در صورت گوشه گيري، افسردگي و كم حرفي با روانشناس مشورت نماييد چرا كه گاهي بروز همين افسردگي مي تواند عامل مصرف مجدد باشد.

* در صورت وقوع هرگونه اتفاق ناگوار و استرس در محيط خانواده دقت كنيد كه فرد سيگاري را تنها نگذاريد.

* از فرد سيگاري بخواهيد كه هرگاه تمايل به مصرف مجدد پيدا كرد حتماً با شما مطرح كند و از ميل و حالت خود براي شما بگويد تا به اين طريق بتوان با مداخله به موقع به او كمك كرد.

* به ياد داشته باشيد صبور، با تحمل و متين باشيد و از سرزنش بيمار به هر شكل خودداري نمائيد.

* با  تشويق بيمار به انجام ورزشهاي منظم رورانه مثل شركت در برنامه هاي نوتواني و با  خوش بيني و ارتباط كلامي مداوم و تاكيد بر نكات مثبت مورد توجه بيمار او را حمايت نماييد.

 

 اميدوار هستيم كه با اطلاعاتي كه در درسترس شماست در مورد ترك مصرف سيگار فكر كنيد و بدانيد كه پيشگيري در مصرف سيگار موجب افزايش سلامتي و طول عمر شما خواهد بود. امروز به فكر آسايش و سلامت خود باشيم كه فردا  خيلي دير است...

 

ارسال نظر